PILÁTES - zdravotně bezpečné cvičení

.................. Získáte lepší kondici a radost z rychlých výsledků. ......................

...

je metoda tělesného cvičení, která byl vyvinuta a propracována na začátku 20. století Josephem Pilatesem v Německu, Velké Británii a Spojených státech amerických. Roku 2005 tuto metodu pravidelně cvičilo na 11 miliónů Američanů. Počet amerických instruktorů Pilatesovy metody tehdy dosahoval 14 tisíc.
Pilates nazval svou metodu KONTROLOGIE (od slovesa kontrolovat nebo také řídit - angl. to control - a řecké přípony –logia); byl totiž přesvědčen, že je možné využít MYSL k tomu, aby kontrolovala (řídila) svaly. Cílem Pilatesovy metody je ZLEPŠIT KONTROLU NAD SVÝM TĚLEM, POSÍLIT JEJ A ZLEPŠIT JEHO OHEBNOST.
Člověk, který stojí za touto metodou, je Joseph Pilates, který se narodil roku 1880 v Německu. Celý život se zabýval tělesným rozvojem. Svůj cvičební systém vyvinul a propracoval během první poloviny 20. století. Věřil, že duševní a tělesné zdraví je jedna spojitá nádoba a že cvičení dokáže uzdravit tělo z nemoci.

 

Pro koho je vhodné cvičení PILATES?
Vzhledem k přizpůsobivosti této metody je vhodná pro všechny věkové skupiny, fyzicky více či méně aktivní. Doporučuje se též jako pokračování rehabilitační léčby. Pilatesova metoda významně doplňuje takové činnosti, jakými jsou například běh, plavání, chůze, lyžování či jiné. 

 

Pravidelným cvičením PILATES získáme:
pevné a štíhlé tělo
zpevněný střed těla
zvýšení výkonnosti při jiných sportovních aktivitách
správné držení těla
lepší uvědomění si vlastního těla
méně svalových křečí
půvabné pohyby
více vyrovnanosti
odstraňuje bolesti a napětí ve svalech
prevence proti osteoporóze

 

Cvičení doporučuji zejména:
1. ženám po porodu
2. ženám, které mají problémy s početím
3. všem, kteří chtějí zpevnit střed těla, a tím předcházet či odstranit bolesti zad


Proč je důležité cvičit pánevní dno:
1. působí preventivně i léčebně - gynekologické problémy, hemeroidy, inkontinence atd.
2. podpírá všechny vnitřní orgány
3. správná funkce pánevního dna ovlivňuje i správné postavení pánve a tím i správné držení páteře, vzájemné narušení tohoto souladu pak může způsobovat:
- bolesti v kříži,kostrči
- bolesti hlavy až deprese
- klidové brnění prstů na rukou
- zadýchávání se
- předsunutí držení hlavy
- snížení nebo zvýšení napětí hýžďového svalstva
- poruchy spánku

 

Historie
Jako dítě býval neduživý a často nemocný, a vyzkoušel proto mnohé z cvičebních programů, které tehdy v Německu byly známy. Z této zkušenosti čerpal při vývoji svého vlastního systému. V návaznosti na tělocvičné styly z konce 19. století používal speciálně vyrobené cvičební stroje a inspiroval se rovněž tzv. „nápravným cvičením“ a „zdravotní gymnastikou“, které propagoval švédský fyzioterapeut Pehr Henrik Ling.
Za život o své metodě publikoval Joseph Pilates dvě knihy. První vyšla v roce 1934 a jmenovala se Tvé zdraví: Nápravný systém cvičení - revoluce na celém poli tělesné výchovy(angl. A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education). Druhá vyšla o jedenáct let později a jmenovala se Návrat k životu díky kontrologii (Return to Life through Contrology, 1945).
Původně byla metoda dostupná jen několika málo jedincům a cvičila se pouze ve specializovaných studiích. Postupem času se však toto změnilo a nyní lze pilates cvičit jak ve fitness centrech, tak u fyzioterapeutů.

 

Co si vzít na cvičení:

ručník
pití (nejlépe čistou neperlivou vodu - popř. slabě mineralizovanou - Aquilla, Toma Natura, Horský pramen)
čisté ponožky (na Pilates)
čisté tenisky (na Zumbu)
oblečení nejlépe bavlněné (např. legíny, tenké tepláky, trička, mikiny)

 

POZVÁNÍ:

Mé hodiny jsou plné radosti a úsměvů. Těším se na každého z vás. Na hodinách Pilates kladu důraz na kvalitu nikoliv na kvantitu a na přesnost sladění dechu s pohybem. Je to báječné cvičení na úrovni fyzioterapie. Má neuvěřitelné výsledky. Po každé hodině zišťujete, jak se vaše tělo zpevňuje a zlepšuje držení těla tolik důležité pro zdraví. 

Design downloaded from free website templates.